Jak?

Mobilita

S domkem mohu bez obav na silnici, i na dálnici pokud dodržím minimální povolenou rychlost. Podvozek má STK a domek samotný je veden jako náklad. Není s podvozkem pevně spojen, ale je bytelně přimontován. Tento typ domku váží cirka 2,5 t a tahám ho za Toyotou LandCruiser TDI 3 l diesel bez jakýchkoliv problémů i v terénu. Mobilní koncept není podmínkou a může mít několik úrovní: plná mobilita (tento případ), částečná (nemůže na veřejné komunikace), žádná.

Umístění

Nutno brát v úvahu, jak je pozemek pro domek dostupný. V mém případě je to alespoň mírně kvalitní lesní cesta. Přirozeně pak hrají roli preference ohledně lokality, samoty, dostupnosti dopravy a služeb, práce. Pak už je to jen otázka dohody s majitelem pozemku. Žádná další povolení nejsou potřeba.

Sítě a energie

Elektřinu dodává ostrovní solární systém umístěný na střeše. Prověřeno i v zimě a je plně dostačující pro rozsah spotřebičů běžné domácnosti. Rozvody jsou 12 V a přes měnič i 220 V.

Vytápění, vaření, lednice, ohřev vody zajišťuje 10 kg propan butanová láhev. I při extrémních mrazech a plném provozu v zimě naprosto vyhovující. Provoz plynu je hlídán čidly. Domek je kompletně zateplen 15 cm minerální vatou.

Voda je k dispozici ve vnitřní 700 litrové nádrži. Lze ji doplnit různými jednoduchými způsoby. Rozvody jsou klasické, vše řešeno pomocí malého čerpadla a expanzní nádoby. Neodepřel jsem si standardní sprchový kout. Integroval jsem i malou myčku na nádobí.

WC je separační, kompostovací. Co se odpadu týče, cílem bylo, aby z domku ve finále tekla maximálně šedá voda a zasakovala. Lze přirozeně řešit mobilním septikem.

Dispozice

Samotná obytná část má zhruba 10 m2, dopřál jsem si i klasickou postel 160×200 cm, umístěnou na spouštěcím patře. Samostatná, zvenčí přístupná technická a skladová kapsa má asi 2 m2. Samozřejmě především v teplých měsících člověk žije především venku. Velkou terasu s markýzou lze při přesunu využít jako druhý nákladový vozík.

Prezentovaný koncept je určen pro 1-2 dospělé osoby. Důraz je kladen na maximální využití interieru i exterieru, na víceúčelovost vybavení i variabilitu nábytku. Viz sekce Co?. Výše uvedené zásady lze aplikovat do projektů různé velikosti i využití (trvalé bydlení, rekreace apod.)