Jak na soběstačnost?

Umístění

Nutno brát v úvahu, jak je pozemek pro domek dostupný. Minimálně je to alespoň mírně kvalitní lesní cesta. Přirozeně pak hrají roli preference ohledně lokality, samoty, dostupnosti dopravy a služeb, práce. Pak už je to jen otázka dohody s majitelem pozemku. případně ohlášení na úřadě.

Sítě a energie

Elektřinu dodává ostrovní solární systém umístěný na střeše. Prověřeno i v zimě a je plně dostačující pro rozsah spotřebičů běžné domácnosti. Rozvody jsou 12 V a přes měnič i 230 V.

Vytápění, vaření, lednice, ohřev vody zajišťuje 10 kg propan butanová láhev. I při extrémních mrazech a plném provozu v zimě naprosto vyhovující. Provoz plynu je hlídán čidly. Domek je kompletně zateplen.

Voda je k dispozici ve vnitřní cca 1 m3 nádrži. Lze ji doplnit různými jednoduchými způsoby. Rozvody jsou klasické, vše řešeno pomocí malého čerpadla a expanzní nádoby. V koupelně je standardní sprchový kout. Integrována je i myčka na nádobí a pračka.

WC je separační, kompostovací. Co se odpadu týče, cílem bylo, aby z domku ve finále tekla maximálně šedá voda a zasakovala. Lze přirozeně řešit mobilním septikem.

technologie